۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۳ و ۱۶ دقیقه

  ضوابط فعاليت دارندگان پروانه servco تصويب شد

تاريخ ثبت : 18 فروردین 1394 ساعت 18 و 18 دقیقه

دبير كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات از تصويب "ضوابط حاكم بر صدور پروانه و نحوه فعاليت دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطي ثابت (servco)"خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي علي‌اصغر عميديان گفت: اين موضوع با هدف افزايش رقابت و كيفيت در حوزه ارائه خدمات ارتباطي ثابت كشور و حضور شركتهاي توانمند در اين بخش تصويب شده و در قالب آن دارندگان پروانه مي‌توانند خدمات ارتباطي، انتقال داده و انواع خدمات محتوائي و ارزش افزوده را به مشتركان ارائه كنند.

وي افزود: براساس اين مصوبه، دارنده پروانه، مجاز به ايجاد شبكه دسترسي و شبكه انتقال اعم از سيمي و بي‌سيم نيست و در صورتي كه ارائه محتوا بر بستر خدمات موضوع پروانه نيازمند موافقت يا دريافت مجوز از مرجع حاكميتي مربوط باشد، دارنده پروانه بايد ضوابط را رعايت و مجوزهاي لازم را دريافت كند.

عميديان با اشاره به اينكه تامين پهناي باند لازم براي ارائه خدمات موضوع پروانه بايد از طريق اپراتورهاي ميزبان انجام شود، گفت: براساس مصوبه، اپراتور ميزبان، اپراتور داراي شبكه فيزيكي ارتباطات ثابت است كه براساس پروانه دريافتي از رگولاتوري، مجاز به فعاليت و ارائه خدمات ارتباطي ثابت در تمام يا بخشي از قلمرو سرزميني ايران است كه در حال حاضر، شركت مخابرات ايران، دارندگان پروانه‌هاي ارتباطات ثابت (FCP)، انتقال داده مبتني بر فناوري بي‌سيم ثابت و پروانه ايجاد و بهره‌برداري از شبكه‌هاي انتقال داده نوري و دسترسي كاربران با استفاده از فيبر نوري را شامل مي‌شود.

دبير كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات درباره ضوابط و نحوه صدور پروانه servco اظهار كرد: به منظور ساماندهي پروانه‌هاي عرضه خدمات اينترنت رسا (ISP) و يا توزيع اينترنت (ISDP)، براي دارندگان اين دسته از پروانه ها، امتيازات خاصي براي دريافت پروانه‌هاي servco در نظر گرفته شده است.